5 Mayıs 2012 Cumartesi

Bitkilerin mucizesi... " H "


Halile ( Kara sarı) : Fructus Myrobalani Sarı halile müshil, Karahalile ise kabız olarak kullanılır. Haricen ise yara iyileştiricidir.
Hanımeli : Tıpta yaprakları gargara yapmak için, çiçekleri antispazmodikolarak, meyveleri de idrar söktürücü ve kusturucu olarak kullanılır.
Hardal tohumu : Sinapis nigrae Haricen lapası, yakısı ve banyosuyapılir. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.
Haşhaş : Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ileelde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları vetohumlarından elde edilen yağıdır.Bilhassa hâricen kullanılan bâzı merhemlerinbileşimine girer ve ağrı dindiricidir.Bileşiminde toplanma zamanına göredeğişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle dişhekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyikedilmesi sûretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşimindeasitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta eldeedilen yağ, bâzı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemekyağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddelidolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
Hatmi : Ağız, boğaz ve dişeti iltihaplarını iyileştirir. Bağırsakiltihaplarını giderir.
Hatmi çiçeği : Flos Altheae Göğüs yumuşatıcı ve tahrişleri gidericidir.
Havacıva : Radix Alkannae Kabız ve yara iyileştiricidir.
Havuç : Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard’ın araştırmalarınagöre kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranındaazaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranındaazalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesiniyarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görmezayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide vebağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz veboyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdekişikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını daengelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere nedenolan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor)içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildinkurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi.
Havuç tohumu : Dauci carotae Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici vecinsel gücü artırıcıdır.
Hayıt : İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler.Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısı ve ishali keser. Ayakşişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.
Hayıt tohumu : Agni-Casti idrar artırıcı, gaz söktürücü veyatıştırıcıdır.
Hindistancevizi : İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşlarındüşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir.
Hint yağı : Oleum Ricini İnce barsak üzerinde etkili olan ve tahriş yapmayanbir müshildir
Hodan : Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Fazla miktardamüsilaj, reçine, mâdenî tuzlar taşır. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrarve balgam söktürücüdür. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe karsı kullanılır.
Hurma : Kalbimizin yeni dostu bulundu: Hurma Bugüne dek kalp ve damarhastalıklarından korunmada elmanın sihirli gücü biliniyordu. İsraillibilimadamları kalbin gerçek dostunun hurma olduğunu kanıtladı. İsrailli bilimadamları, hurmanın, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilenelmadan daha etkili olduğunu açıkladılar. İsrail’de yapılan bir araştırmada,elma ve hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenolaçısından zengin olduğunu söyleyen bilim adamları, elmada daha fazla bakır ve çinkobulunduğunu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum vedemir miktarlarının elmadan iki kat fazla olduğunu belirttiler. Bilim adamları,düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bumeyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunukaydettiler.
Hünnap : Jujubae Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kantemizleyicidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.
Hüsnüyusuf : Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir.İktidarsızlıkta da faydalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder