1 Mayıs 2012 Salı

Bitkilerin mucizesi... " D "


Dağçayı : Sideritis Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mideağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.
Defne : Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adetsöktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir
Defne yağı : Lauri expressum Romatizma ağrılarını dindirici ve vücutparazitlerini öldürücüdür. Ayrıca, saç dökülmesini de önler.
Defne yaprağı : Folium Lauri Terletici, antiseptik ve midevi etkileresahiptir.
Demirhindi : Pulpa Tamarindorum Müshil ve müleyyin bir etkiye sahiptir.Hiçbir tahriş edici etkisi yoktur.
Deniz Kadayıfı : Solunum ve hazım sistemi nezlelerini giderir. Vücudubesleyici olarak da kullanılır.
Deniz Yosunu : Metabolizmanın işleyişini hızlandırıyor. Troidhormonundaki dengesizlikleri engellen maddelir içeren su yosunu, metabolizmayıhızlandırıyor. Ayrıca, B vitamini, kalsiyum ve çinko içeren yosun; deriye,tırnaklara ve saça karşı etkili.
Dereotu : Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonundatoplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sâbit ve uçucu yağ, pektin veazotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarınıönleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa tesiri iyidir. Yapraklarıda yemek ve salatalarda kullanılır.
Deve çökerten : Fructus Tribuli Taş düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvetverici olarak kullanılmaktadır.
Devedikeni : Ateş düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir.
Domates : Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarakyavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyumkaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeyeyardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Kalp hastalıklarına ve prostatkanserine karşı etkili. ‘Beta karotin’e yakın olan likopen içeriyor. Likopenvücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor.Araştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada enaz iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserineyakalanma riskleri az
Dut : Beyaz dut yaprakları idrar söktürür. Vücutta biriken suyuboşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını söktürür.
Dut meyvası : Fructus Mori nigri Meyvalardan hazırlanan şurup, gargarahalinde, ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.
Düğün Çiçeği : Kavak merhemi ile birlikte hâricen basura karşıverilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder