28 Nisan 2012 Cumartesi

Bitkilerin mucizesi... " A "

Bitkilerin faydalarıyla ilgili alfabetik sıraya göre her gün yeni bir bilgi paylaşmaya karar verdim. Eveeeeet " A " harfi ile başlayalım...


Acı bakla : SemenLupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.
Acı elma yağı : SalviaTriloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyiedici ve antiseptik olarak kullanılır.
Acı yonga : LignumQuassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü
Acıağaç : İştah açar,hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide,bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarınıkeser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker.Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacakolursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.
Adaçayı : Mide vebağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenliçalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsüyumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyunakatılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazlaiçilmemelidir.
Adamotu : Zehirli birbitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.
Ahlat (Yabanarmudu ) : Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yarayasürülür.
Ahududu : Kanıtemizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir veidrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.
Alıç : Asabiçarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür.Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğive göğüs nezlesinde faydalıdır.
Altınotu : HerbaCeterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricenkullanılır.
Amber : Ambra GriseaKaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinselarzuyu artırır.
Anason : Hazmıkolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mideve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishalikeser.
Anason : Kullanılankısmi, meyvalari ve yapraklaridir. Meyveleri tamamen olgunlastiktan sonratoplanir ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mideve barsak gazlarini söktürür. Idrar artirir. Migren agrilarini keser. Astim,nefes darligi ve bronsitte görülen sikayetleri giderir.
Anason yağı : Oleumanisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.
Andız kökü : RadixHelenii Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurtdüşürücüdür.
Ardıç : Kozalaklarimavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.
Ardıç tohumu : FructusJuniperi İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.
Aslanağzı : Balgamsöktürür. Bronşitte rahatlık verir
Asma : Yaprakları ileyapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshalidurdurur.
Aspir : Flos CarthamiRomatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adetgetiricidir.
Ayı üzümü : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşidüşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostatbüyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.
Ayrıkotu : Bitkininetli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halkilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumlarıdüşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.
Ayva : İshal vedizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsakiltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder