30 Nisan 2012 Pazartesi

Bitkilerin mucizesi... " C "


Ceviz : Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler,kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hembesleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitkibilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile ChinonJuglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem deyaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Her sabah kahvaltıda bir miktarceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil cevizmeyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücüartırdığını belirtti. Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarındanbazıları şöyle sıralanıyor: • Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanlabunların yok olmasını sağlar. • Taze dalların kabukları ve meyvelerininkabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.• Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğazhastalıklarına iyi gelir. • Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyunakarıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. • Ceviz yaprakları pişirilerekçıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. • Ceviz yağı yüz lekelerininüzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.
Ceviz yağı : Juglandis regiae Müshil ve safra artırıcı olarakkullanılır.
Civan Perçemi (Binbir yaprak otu, Kandil Çiçeği) : Bitkinin kullanılankısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamenaçılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yağ, sabityağ ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrarve gaz söktürücüdür. İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücüve midevidir. Yara iyi edici bir özelliği vardır. Basurda sulu hulasası fitilhalinde verilir.
Çakşırotu kökü : Ferulae meifoliae Cinsel kudreti artırıcı olaraketkilidir.
Çamfıstığı : Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesineyardımcı olur. Ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.
Çamsakızı : Terebenthina Communis Solunum ve idrar yollarıhastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.
Çamtere-Bentin yağı : Oleum Terebinthinae Neft yağı olarak da tanınır.Hari- cen romatizma ağrılarını giderici ve saçları besleyici olarak kullanılırÇarpıntıları keser, migreni keser.İdrar ve adet söktürür.
Çekem : Fructus Visci albi Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvetverici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.
Çemen : Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.
Çiğdem (Mahmur Çiçeği) : Bitkinin kullanılan kısmı tohumları veyumrusudur. İdrar söktürür, Kabızlığı giderir. Kesinlikle tavsiye edilenmiktardan fazla kullanılmamalıdır. Çiğdem tohumu ve yumrusundan hazırlananpreparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır. Dahaçok ziraatta kullanılır.
Çilek : Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunlarıolanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunlarıiçin de birebirdir. Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarıönlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda Cvitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeleriçeriyor. Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol miktarda potasyumiçerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli hastalar,çileğe şeker ilave etmemek şaartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.
Çörekotu : İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmıkolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısınıkeser.
Çörekotu yağı : Nigellae sativae Haricen saç dökülmesi ve kepeğe karşıkullanılır.
Çöven kökü : Radix Saponariae albae Tedavide nadiren kullanılır.Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder